ساعت: 15:40 منتشر شده در مورخ: 2019/09/13 شناسه خبر: 272422
امام جمعه پلدشت:

امام جمعه پلدشت گفت: فراگيري و گستردگي مراسم عاشوراي حسيني در کشورهاي مختلف که در سالهاي اخير به اوج خود رسيده، بُعد جهاني و گستردگي نهضت حسيني را آشکار کرده است.

به گزارش آراز سسی، حجت الاسلام والمسلمین وحید طالبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه پلدشت با اشاره به ایام محرم گفت: فراگيري و گستردگي مراسم عاشوراي حسيني در کشورهاي مختلف که در سالهاي اخير به اوج خود رسيده، بُعد جهاني و گستردگي نهضت حسيني را آشکار کرده است.

 

وی تصریح کرد: اين حضور که امسال ارتباط معناداري با تبلور جبهه فراگير مقاومت يافته است، نمايانگر پويايي و زايندگي اين نهضت و واجد اين پيام است که عاشورا مي‌تواند همه آزادي خواهان و عدالت طلبان دنيا را به هم پيوند دهد و شبکه بين‌المللي مقاومت را ايجاد کند.

 

وی اظهار کرد: گفتمان مقاومت با اتکاء به ارزشهاي اسلامي و الهام گرفته از فرهنگ عاشورايي که در عرصه ميداني با ايثارگري و از خودگذشتگي مدافعان حرم و رزمندگان الهام گرفته از نهضت حسيني در قالب سازمانهاي مقاومت، نظير حزب الله لبنان، انصارالله يمن، حشد الشعبي عراق، دفاع وطني سوريه، فاطميون، زينبيون و حيدريون افغانستان و پاکستان تجلي يافت ، توانست در عين خنثي سازي توطئه دشمن، اقبال جهانيان به ويژه مسلمانان را به فرهنگ مقاومت وعاشورا جلب نمايد.

 

امام جمعه پلدشت افزود: تحولات دهه‌هاي اخير بويژه پس از انقلاب اسلامي سبب شده است “درس ها وعبرت ‌هاي عاشورا” کارآمدي خود را بيش از پيش نشان دهد؛ درس ايثار و فداکاري، درس دينداري، درس اخلاص، درس موقع شناسي، درس بصيرت، درس شجاعت، درس صبر و استقامت در مقابل سختي ها، درس آزادي و حريّت، درس قيام اللَّه، درس محبّت و عشق و درس آمادگي براي پشتيباني از حقّ و برپايي عدل از جمله مواردي است که در اين کارآمدي تبلور يافته است.

 

طالبی با اشاره به آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامي ايران و فرصت دوباره به غرب گفت: پنجشنبه ۱۴ شهريور، فرصت ۶۰ روزه دوم ايران به طرف‌هاي باقيمانده در توافق هسته‌اي موسوم برجام پايان يافت و بر همين اساس، رئيس جمهور آغاز گام سوم را اعلام کرد.

 

وی تصریح کرد: يکي از ارکان گام سوم اين است که ايران گازدهي به سانتريفيوژهاي نسل جديد را آغاز مي‌کند و طبق برجام قرار بود ايران از سال يازدهم پس از اجراي برجام، گازدهي به ماشين‌هاي سانتريفيوژ آي‌آر۶ را آغاز کند که با برداشتن گام سوم، عملاً اين تعهد برجامي کنار مي‌رود.

 

وی اظهار کرد: ايران با اقداماتي که در قالب گام سوم انجام مي‌دهد، هر آنچه در برجام در مورد تحقيق و توسعه ماشين‌هاي سانتريفيوژ نسل جديد تعهد کرده، کنار مي‌گذارد و بر توانمندي خود در اين حوزه مي‌افزايد.

 

خطیب نماز پلدشت افزود: با برداشته شدن گام سوم هسته اي، ايران اين اولتيماتوم را به غرب و نهادهاي بين المللي داد که اين گام ها تا ابد نمي توانند استمرار داشته باشند و چه بسا گام چهارم، گام نهايي کاهش تعهدات برجامي باشد.

 

به گفته وی نمايندگان آژانس بين المللي و مدير موقت اين آژانس در سفر خود به ايران نبايد تنها به ارائه يک گزارش در مورد جزئيات گام سوم اکتفا کنند بلکه اگر به دنبال حفظ اين توافق هستند بايد بر حقانيت ايران تاکيد کرده و کشورهاي اروپايي را در مورد انجام تعهدات خود در برابر ايران تحت فشار بگذارند.

 

طالبی با اشاره به شکست تروريسم اقتصادي آمريکا عليه ايران گفت: نزديک به ۱۵ ماه است که از «خروج آمريکا از برجام» و همچنين تلاش‌هاي مکرر اين کشور براي اعمال حداکثري تحريم‌هاي ضدايراني آن مي‌‌گذرد و مي‌‌توان گفت که اين کشور از تمام گزينه‌هاي خود براي اعمال فشار بر ايران و تغيير رفتار آن استفاده کرده است.

 

وی تصریح کرد: با وجود تحريم ‌ها عليه ايران، اقتصاد ايران نه تنها مقاوم بوده است بلکه فرايند رشد را هم دنبال مي‌‌کند که اين نشان از فرسايشي شدن جنگ اقتصادي آمريکا عليه ايران و بي ‌اثر شدن تحريم‌هاي ضدايراني است.

 

وی اظهار کرد: بررسي تاريخي سياست خارجي آمريکا نشان مي‌دهد که اين کشور معمولاً به چند دليل اصلي کشورها را مورد تحريم قرار مي‌دهد، «تغيير سياست‌هاي کشور هدف، بازدارندگي کشور هدف، برحذر داشتن کشور تحريم شده از تعقيب برخي سياست ها در آينده و نيز نشان دادن تصميم و اراده جهت اقدام.»

 

امام جمعه پلدشت افزود: اقتصاد مقاومتي را مي‌‌توان الگويي دانست که در تمام شرايط و زمان ‌ها مي‌‌تواند به کمک اقتصاد آمده و آسيب‌هاي ناشي از تحريم و فشار کشورها را کاهش دهد، آمريکا هر چه در توان داشت از همه گزينه ‌ها براي فشار بر ايران استفاده نمود تا سبب تضعيف اقتصاد کشور شود و عرصه را براي مردم ايران تنگ کند اما گذشت زمان نشان داد که اقتصاد ايران با بهره ‌گيري از توصيه‌هاي مقام معظم رهبري توانست در برابر تحريم ‌ها ايستادگي کند و با کمک دانش فني براي توليد بومي اقدامات گسترده‌اي را انجام دهد.

 

طالبی با اشاره به رشوه‌اي که براي آمريکا رسوايي به بار آورد گفت: پيشنهاد رشوه مقامات آمريکا به ناخداي هندي نفتکش ايراني، اوج سقوط اخلاقي، سياسي و استيصال آمريکا را نشان مي‌دهد.

 

وی تصریح کرد: دوران افول آمريکا شروع شده و اين کشور را در مسير نوعي سقوط از قدرت برتر به قدرت مياني قرار داده است، رهبر معظم انقلاب نيز بارها بر اين موضوع و شروع دوران افول آمريکا اشاره کرده اند.

 

وی اظهار کرد: رشوه دادن به ناخداي يک نفتکش به معناي اوج ذلت، حقارت و استيصال بوده و نشان دهنده اين است که آمريکا هيچ اهرمي براي مقابله با ايران نداشته و تنها راه موجود را پيشنهاد رشوه به ناخداي نفتکش ايراني دانسته که آن هم از طرف ناخداي اين کشتي رد شد.

 

امام جمعه پلدشت با اشاره به راهبرد فرهنگي آمريکا براي نفوذ در عراق افزود: طي روزهاي گذشته انتشار مستندي از سوي شبکه «الحرّه» وابسته به آمريکا تحت عنوان «فساد ديني در عراق» که به طور مشخص شخصيت‌هاي عالي مذهبي شيعه و سني را در عراق نشانه رفته است، موجي از واکنش‌هاي شخصيت‌ها، احزاب و حتي دولت عراق را در پي داشته است.

 

به گفته وی مهم‌ترين سطح نفوذ فرهنگي آمريکا در عراق که به وضوح دست‌هاي پنهان آن در موضوع تخريب مرجعيت و ديگر نهادهاي مذهبي نمايان است را مي‌توان در تمرکز واشنگتن بر ايجاد رسانه‌هاي دست نشانده مشاهده کرد.

 

طالبی گفت: يکي ديگر از ابعادي که در ارتباط با مناسبات فرهنگي ميان آمريکا و عراق مي‌توان به عنوان موضوعي مهم مورد توجه واقع شود، در ارتباط با ميزان پذيرش دانشجويان عراقي در کشور آمريکا است؛ در حقيقت، واشنگتن از پذيرش دانشجويان عراق به عنوان ابزاري براي تربيت نخبگان آينده بزرگ شده با فرهنگ آمريکايي و غربي بهره مي‌گيرد.

 

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۰۸، عراق و آمريکا در مورد توافق نامه همکاري استراتژيک که شامل اهداف افزايش مبادلات فرهنگي و همکاري در آموزش و تحقيقات عالي مي‌باشد، توافق کردند و از آن زمان تاکنون، تعداد دانشجويان عراقي براي تحصيل در آمريکا، ۴۲۹ درصد افزايش يافته است.

 

امام جمعه پلدشت افزود: زنان يکي از حوزه هايي است که آمريکا براي نفوذ فرهنگي خود در عراق در نظر گرفته است. آمريکا به دنبال اثرگذاري بر زنان عراقي است و تلاش‌هاي خود را حول محور ترويج فمينيسم طراحي و اجرا مي‌کند.

 

به گفته وی آمريکا سعي کرده است که با تداوم حضور نظامي خود در عراق زمينه را براي راهبرد اصلي خود يعني “نفوذ فرهنگي” فراهم کند و اين استراتژي در کشورهاي مسلمان از سوي آمريکا به روش‌هاي مختلف پيگيري شده است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده