ساعت: ۱۴:۴۹ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۸/۰۳/۱۷ شناسه خبر: 271423
امام جمعه پلدشت:

امام جمعه پلدشت گفت: استادان متدین و انقلابى كارى كنند كه جریان فكرى و فرهنگى آن‌ها به جریان رایج دانشگاه‌ها تبدیل شود.

به گزارش آراز سسی، حجت الاسلام والمسلمین وحید طالبی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه پلدشت با اشاره به سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) گفت: خصوصیت «مقاومت و ایستادگی در برابر موانع و مشکلات» امام (ره) را در زمان حیات ایشان و نیز در طول تاریخ در هیئت یک «مکتب، اندیشه، راه و تفکر» مطرح کرده است.
وی تصریح کرد: مقاومت یعنی انتخاب راه صحیح، آغاز حرکت در این راه، مبارزه با موانع و مشکلات و ادامه‌ی راه حق بدون انصراف یا توقف.
وی اظهار کرد: مواجهه‌ی ما با مسائل و دشمنان، باید «شجاعانه باشد نه مرعوبانه»، «امیدوارانه باشد نه مأیوسانه»، «مبتکرانه باشد نه منفعلانه» و «عاقلانه و خردمندانه باشد نه هیجانی، احساساتی و سطحی» باشد.
امام جمعه پلدشت با اشاره به مسائل اقتصادی کشور افزود: مسائل فرهنگی و امنیتی هم بسیار مهم است اما مسائل اقتصادی و معیشتی، از همه نقدتر است و درعین‌حال بر فرهنگ و امنیت نیز اثرگذار است.
به گفته وی دكترین مقاومت امام خمینى(ره) براساس شاخصه‌هاى مهمى بود كه مى‌توان به مولفه‌هایى همچون درك درست از شرایط منطقه‌ای، دوربودن از هرگونه سطحى‌نگرى و برداشت‌هاى نادرست از دین اسلام، تبیین اسلام واقعى و سیاسى با شیوه عملى مبارزه، دشمن‌شناسى، فعال كردن ظرفیت‌هاى جهانى امت اسلامى، ارزیابى درست از تحولات آینده، دورى از عافیت‌طلبى سیاسى، كنار زدن ادبیات تسلیم اشاره كرد.
طالبی گفت: گفتمانى كه امام خمینى(ره) در سال ۵۷ در جهان ایجاد كرد باعث شده است تا بسیارى از مناسبات حاكم بر جهان دچار تغییر شود و نقطه كانونى دكترین امام خمینى(ره) مقابله با استكبار و به عبارتى مقابله با آمریكا به‌عنوان شیطان بزرگ است، در نتیجه گفتمان مقاومت در چهار دهه گذشته، آمریكا نه تنها موفق به مقابله با این گفتمان نشده است بلكه بنابر اعلام مقام معظم رهبرى دوران افول آمریكا نیز شروع شده است.
وی با اشاره به شرایط کنونی جامعه تصریح کرد: در شرایط كنونى ایران به‌عنوان كانون دكترین مقاومت، برترین قدرت نظامى در غرب آسیا به شمار مى‌رود و ایران چهارمین قدرت بزرگ دنیا از نظر موشكى پس از آمریكا، روسیه و چین است.
وی با اشاره به اهمیت روز قدس اظهار کرد: ابتكار امام خمینى(ره) در نامگذارى آخرین جمعه ماه رمضان به عنون روز جهانى قدس باعث آغاز فصل جدیدى از حیات فلسطین شده كه امروزه در ۱۲۰ كشور جهان مراسم حمایت از فلسطین در روز قدس برگزار مى‌شود.
خطیب نماز جمعه پلدشت با اشاره به سخنان حضرت آیت‌الله خامنه‌اى رهبر معظم انقلاب در مراسم سى امین سالگرد ارتحال امام خمینى(ره) که به اهمیت مقاومت و دورى از سازش اختصاص دادنده بودند، افزود: مقاومت به‌عنوان كلیدى‌ترین جزء از انقلاب اسلامى در چهار دهه گذشته به شمار مى‌رود و اهمیت این مسأله به‌حدى بوده كه دشمنان و به‌ویژه آمریكا و رژیم غاصب براى ناكارآمد بودن مفهوم مقاومت به روش‌هاى مختلفى متوسل شده‌اند و با وضع تحریم‌هاى گسترده سعى دربى‌فایده نشان دادن مدل مقاومت داشته‌اند.
به گفته وی در چهار دهه گذشته هر زمان كه ایران با مقاومت در برابر زیاده‌خواهى‌هاى دشمن رفتار كرده است، نتیجه در راستاى منافع ملى رقم خورده است، اما هر زمان بنابر اصرار برخى گروه‌هاى سیاسى، ایران با نرمش‌هایى در برابر آمریكا مواجه شده خسارت‌هایى به كشور وارد شده است.
طالبی با اشاره به ماه رمضان گفت: جوانان و نوجوانان با وجود قرار داشتن در فصل امتحانات، با روزه گرفتن در روزهای گرم، امر الهی را اطاعت کردند؛ این صحنه‌ها نشان می‌دهد ایمان و معنویت در نسل‌های جوان رو به رشد و افزایش است.
وی با تاکید بر کلید واژه امت اسلامی تصریح کرد: احیا و برجسته‌سازی کلیدواژه “امت اسلامی” و تامل در اطراف آن و نیز اقدامات عملی برای تحقق این مهم، نسخه علاج دردهای مزمن امروز مسلمانان است.
وی اظهار کرد: تلاش رنگارنگ و پیچیده ی دشمن نیز برای ایجاد تفرقه و درگیری و مشغول‌سازی ملت‌های اسلامی، برای نجات رژیم روبه زوال صهیونیستی است، اجلاس مکه در روزهای اخیر و نیز برگزاری اجلاس بحرین، از جمله تلاش‌های مذبوحانه دشمن برای نگاهداشتن طرح از پیش شکست‌خورده ی معامله قرن است.
امام جمعه پلدشت با اشاره به عقب نشینى كاخ سفید و ضرورت هوشیارى نسبت به عملیات فریب دشمن افزود: درخواست آمریكا براى مذاكره «بدون هیچ پیش‌شرط» با ایران وفرستادن میانجى‌هاى متعدد، در عین اذعان به اقتدار وثبات ایران و پذیرش شكست راهبردهاى گذشته كاخ سفید در تسلیم ایران، مى‌تواند بخشى از عملیات فریب دشمن براى اثر گذارى بر فضاى داخلى ودامن زدن به دوقطبى مذاكره و نفى مذاكره باشد.
به گفته وی خلأ استراتژیك آمریكا در مواجه با ایران كه از یك سو مدعى حمایت از مردم ایران در برابر نظام شده و از سوى دیگر، ۸۰ میلیون ایرانى را تروریست قلمداد مى‌كند، نشان دهنده دست خالى دشمن در ادامه فشارها و تحریم‌ها علیه ملت ایران است.
طالبی گفت: این‌كه ایران پس از مذاكره با آمریكا مى‌تواند به یك كشور بزرگ تبدیل شود نیز بخشى از سناریوى فریب كاخ سفید است، چراكه ایران در شرایط كنونى و به رغم فشارها و تحریم‌ها، با اتكا به ظرفیت‌هاى داخلى به قدرتمندترین كشور منطقه تبدیل و با محوریت جبهه مقاومت، اثرگذارترین نقش را در روند تحولات بین‌المللى در طول تاریخ یافته است، مذاكره با آمریكا تنها مى‌تواند به كاهش این ظرفیت‌ها بینجامد چراكه پیش نیاز مذاكره كاخ سفید، تعطیلى تمامى نقاط قوت نظام اسلامى است.
وی تصریح کرد: استاد یكى از اركان نظام آموزشى و یكى از مؤثرترین عناصر دخیل در شكل‌گیرى جریان‌هاى فكرى و فرهنگى در دانشگاه‌هاى كشور و در همه‌ى نظام‌هاى آموزشى است، این به شرطى است كه استاد را فقط یك ابزار انتقال داده‌ها و مفاهیم به ذهن دانشجویان ندانیم بلكه براى استاد نقش تربیتى و اثرگذار در شكل دهى به شخصیت دانشجویان قائل باشیم.
وی اظهار کرد: استادان متدین و انقلابى كارى كنند كه جریان فكرى و فرهنگى آن‌ها به جریان رایج دانشگاه‌ها تبدیل شود.
خطیب نماز حمعه پلدشت افزود: الزاماتى كه اساتید دانشگاه‌ها به‌عنوان پیشقراولان فكرى و فرهنگى در محیطهاى علمى و دانشگاهى باید انجام دهند، عبارتند از: برخوردارى از ویژگى‌هاى یك استاد را داشته باشد، ضرورت آشنا یى با جریان‌هاى فكرى و فرهنگى و مسلط بر مباحث علمى، حضور فعال و مستمر در دانشگاه ، ارتباط دوسویه استاد و دانشجو براى زمینه‌سازى فكرى چ فرهنگى، برنامه‌هاى غیر رسمى و تأثیر آن در شكل‌گیرى جریان‌هاى فكرى و فرهنگى، تشكل‌هاى دانشجویى و رابطه با اساتید انقلابى، اهتمام به راه اندازى كرسى‌هاى آزاد اندیشى و پاسخ به سوالات و شبهات.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده