ساعت: ۰۹:۳۰ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۰۱/۱۳ شناسه خبر: 260407
یادداشت؛

روز طبیعت در گذشته روز دعا برای طلب باران فراوان در سال پیش رو، گرامیداشت طبیعت و زیست بوم بود و ما باید در این روز به طبیعت احترام گذاشته و به آن آسیب نزنیم.

به گزارش آراز سسی، سیزده بدر سیزدهمین روز از اول ماه سال بوده و از جشن های نوروزی کشورمان است و در تقویم‌ به روز طبیعت نامگذاری شده‌است.

سیزده بدر از جمله روزهایی است که روایت های فراوانی درباره آن بیان شده است و جالب آنکه متداولترین روایت در ارتباط با این روز نادرست ترین این تعبیرها است.

نیاکان ما در آغاز سال نو بعد از دوازده روز شادی و جشن که به یاد دوازده ماه سال است روز سیزدهم را به طبیعت رفته و شادی می کردند و در حقیقت نوروز را به پایان می رساندند.

در فرهنگ ایرانی هیچ یک از روزهای سال نحس یا بدیمن شمرده نشده بلکه هر یک از روزهای هفته و ماه ها نام هایی زیبا دارد و روز طبیعت در گاه شمار ایرانی، تیر روز نام گرفته که از ستاره تیشتر ستاره باران آور است.

هیچ دانشمند یا نویسنده ای در متون قدیم از این روز به بدی و نحسی یاد نکرده است، بلکه در بیشتر کتب از سیزدهم نوروز با عنوان فرخنده و خجسته نام برده شده است.

برای نمونه در کتاب آثارالباقیه ابوریحان بیرونی جدولی برای سعد و نحس بودن ماه ها وجود دارد که در آن جدول از سیزدهم نوروز با کلمه سعد به معنی خجسته و فرخنده نام برده شده است.

روز طبیعت دارای آیین های خاص خود است که نمونه هایی از آن به شرح ذیل است:

سبزه گره زدن، سبزه به رود سپردن، خوردن کاهو و سکنجبین، پختن غذاهای متنوع به ویژه آش رشته، بازی های گروهی، سوارکاری، بادبادک بازی و جمع آوری  گیاهان دارویی از طبیعت است.

باید توجه داشت روز طبیعت در گذشته روز دعا برای طلب باران فراوان در سال پیش رو، گرامیداشت طبیعت و زیست بوم بود و ما باید در این روز به طبیعت احترام گذاشته و به آن آسیب نزنیم.

انتهای پیام/ احمدی

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده